To metoda polegająca na likwidacji wszelkich nieprawidłowości zachodzących w układzie nerwowym, które wiążą się z odczuwaniem bólu, drętwienia, mrowienia oraz sztywności w różnych rejonach ciała. Terapia tą metodą nie wymaga fizycznego obciążania pacjenta, co pozwala na pracę w ostrych stanach, a jednocześnie mimo bezpośredniego oddziaływania na struktury nerwowe jest całkowicie bezbolesna. W szybki i skuteczny sposób niweluje patologiczne napięcia tkanek kurczliwych, znosi ból, normalizuje propriocepcję (czucie głębokie) oraz równowagę psychofizyczną.

Neuromobilizacje mają szczególne zastosowanie w zespołach bólowych kręgosłupa, bólach i drętwieniach kończyn, zespole cieśni nadgarstka, łokciu tenisisty. Mobilizacje układu nerwowego pozwalają powrócić do szybkiej aktywności po wszelkich ingerencjach chirurgicznych w obrębie kończyn jak i kręgosłupa. Skręcenia, zwichnięcia oraz usprawnianie po długotrwałym unieruchomieniu (np. opatrunek gipsowy) bardzo dobrze reagują na zastosowane zabiegi neuromobilizacji.

Przed zastosowaniem konieczne jest przeprowadzenie licznych testów funkcjonalnych, które umożliwiają wykrycie okolic ciała gdzie doszło do zaburzenia neuromechaniki struktur nerwowych. Stosowanie neuromobilizacji uważane jest przez fizjoterapeutów i lekarzy za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zespołów bólowych związanych z uciskiem na korzenie nerwowe.

Cechy mobilizacji tkanki nerwowej:

  • bada oraz likwiduje zaburzenia przesuwalnosci tkanki nerwowej w stosunku do innych tkanek
  • jest to metoda leczenia zaburzeń poślizgowych struktur układu nerwowego
  • stosowanie technik służących do usprawniania poślizgu strukturalnego
  • mobilizujemy dystalnie od miejsca bólu (ruchy oscylacyjne w tempie 2-4s)